Simona Halep a pierdut în trei seturi, scor 1-6, 6-4, 4-6, meciul cu Serena Williams, din optimile de finală ale Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului. În foarte mare măsură, înfrângerea suferită în fața legendarei jucătoare americane înseamnă și pierderea poziției fruntașe în clasamentul mondial feminin de către Halep, la finalul întrecerii de la Antipozi.

Simona Halep a făcut un prim set îngrozitor, pierdut în numai 20 de minute (1-6), dar a reușit să și-l adjudece pe al doilea (6-4) și să trimită meciul în decisiv.

La 3-3 în setul al treilea, pe serviciul americancei, Halep a irosit nu mai puțin de trei șanse de break! A fost momentul cheie al jocului.

După ce a făcut 4-3, Serena Williams s-a dus repede la 5-3, iar în final s-a impus cu 6-4, eliminând-o pe Simona.