(VIDEO) MOBILIZARE de forțe pe Autostrada Moldovei A7: UMBRĂRESCU aduce 250 de oameni pentru podul-gigant peste râul Buzău

0
1000

Lucrările la impresionantul pod peste râul Buzău, situat pe tronsonul 1 al Autostrăzii A7 (segmentul Buzău – Vadu Pașii), avansează rapid, potrivit autorităților. Aproximativ 250 de muncitori și 30 de utilaje sunt implicați în finalizarea acestui proiect de infrastructură major, care va deveni al doilea cel mai lung pod rutier din România.

Pe sensul de mers Buzău – Vadu Pașii (Calea 1), se toarnă ultimul strat de asfalt și se instalează panouri fonoabsorbante. În paralel, pe sensul opus (Calea 2), se lucrează intens la montarea elementelor de siguranță rutieră, precum parapete și rigole, dar și la hidroizolații și sistemul de iluminat.

Constructorul român Dorinel Umbrărescu, prin una dintre companiile sale, a suplimentat forța de muncă pentru a grăbi execuția lucrărilor pe Lotul 1 din Autostrada Moldova, între Buzău și Vadu Pașii.

„Lucrările la podul peste râul Buzău, aflat pe tronsonul 1 al Autostrăzii A7 (lotul Buzău – Vadu Pașii), continuă în ritm susținut. Peste 250 de muncitori și aproximativ 30 de utilaje sunt implicate în finalizarea acestei structuri impresionante, care va deveni al doilea cel mai lung pod din România”, au anunțat reprezentanții DRDP Buzău.

Potrivit raportului publicat de CESTRIN, progresul pe celelalte tronsoane ale Autostrăzii A7 este următorul:

  • Focșani – Bacău Lot 1: 37% (finalizare estimată: septembrie 2025)
  • Focșani – Bacău Lot 2: 36% (noiembrie 2025)
  • Focșani – Bacău Lot 3: 20% (noiembrie 2025)
  • Bacău – Pașcani Lot 1: 27% (noiembrie 2025)
  • Bacău – Pașcani Lot 2: 23% (noiembrie 2025)
  • Bacău – Pașcani Lot 3: 26,7% (noiembrie 2025)

Se remarcă o concentrare a eforturilor pe loturile care vor permite ocolirea orașelor Adjud și Roman, în scopul deschiderii rapide a circulației. (foto: capturi video)