A fost circ în Parlamentul European. Diana Şoşoacă a fost scoasă cu forţa din plen, după ce a făcut un nou scandal monstru, relatează observatornews.ro.
Europarlamentarul Diana Șoșoacă a stârnit din nou controverse după ce a apărut în plenul Parlamentului European cu o botniţă la gură. Diana Şoşoacă a început să urle în timpul dezbaterii privind candidatura Ursulei von der Leyen pentru un nou mandat la conducerea Comisiei Europene. Preşedinta Parlamentului European, Roberta Metsola, a anunţat că a luat această decizie după ce Şoşoacă a întrerupt de trei ori vorbitorii. După ce a fost scoasă din sală, Diana Şoşoacă a continuat scandalul şi pe holul Parlamentului.
Anunţul a fost făcut de europarlamentarul Siegfried Mureşan, care a comentat că ”indisciplina şi încălcarea regulilor se sancţionează imediat”.
”S-a făcut se râs”, comentează Siegfried Mureşan, vicepreşedinte PPE.
Potrivit imaginilor distribuite de colegul de partid al lui Şoşoacă, Luis Lazarus, aceasta a ridicat o icoană, strigând ”In God we trust!”. La părăsirea sălii, ea şi-a pus o botniţă şi a început să strige în limba engleză ”Am dreptul să vorbesc. Am fost votată de români”.
A avut şi celebrul sac negru în care în timpul pandemiei afirma că erau puşi cei decedaţi din cauza COVID-19 şi pe care l-a prezentat şi în plenul Parlamentului de la Bucureşti. Când cineva a încercat să-i ia sacul, ea a refuzat să-l dea, spunând că este proprietatea sa.
”Aţi omorât oameni”, a mai acuzat ea. (foto: captură video)