La data de 30 august a.c., în jurul orei 17.30, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Bacău au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier, cu victimă, în localitatea Huruieşti.

Din primele cercetări efectuate la fața locului a rezultat că un bărbat de 42 de ani, din comuna Mănăstirea – Caşin, în timp ce conducea un autoturism pe DJ 252, pe fondul neadaptării vitezei la condiţiile de drum, a pierdut controlul asupra direcţiei de mers, a pătruns pe contrasens şi a intrat în coliziune cu un autoturism condus regulamentar de o femeie de 61 de ani, din judeţul Vrancea.

În urma evenimentului rutier a rezultat vătămarea corporală a trei pasageri din autoturismul condus de bărbatul de 42 de ani, care au fost transportaţi la spital pentru îngrijiri medicale. Conducătorii auto au fost testaţi alcoolscopic, rezultatul fiind negativ şi le-au fost recoltate mostre biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.

În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.

Poliţiştii vă reamintesc că:

– Depăşirea limitelor legale de viteză şi viteza neadaptată la condiţiile de trafic reprezintă unele din principalele cauze ale accidentelor rutiere grave produse pe drumurile publice!

– Viteza determină creşterea distanţei de frânare necesară opririi autovehiculului în siguranţă!

– Viteza determină agravarea consecinţelor accidentelor rutiere indiferent de cauză!

Sursa: IPJ Bacău