(P)

Etapa județeană a Olimpiadei de fizică, care s-a desfășurat luna trecută în municipiul Bacău, a fost dominată, dacă putem spune așa, de elevii Colegiului Național “Dimitrie Cantemir” din Onești.

Nu mai puțin de 10 dintre cei 13 elevi din județul Bacău care s-au calificat la faza națională a Olimpiadei de fizică provin de la Colegiul Național “Dimitrie Cantemir” din Onești!

Cei 10 elevi de la “Cantemir” care vor reprezenta județul la faza națională a Olimpiadei de fizică și care merită felicitați pentru rezultatele lor sunt: Tănasă Andra-Elena, Pușcalău Călin-Andrei, Ciobanu Dragoș, Zgăvârdici Radu-Ștefan, Drăgan David-Andrei, Smarandi Ștefan, Mitrofan Theodor-Cristian, Ștefănescu Ștefan, Pleșoianu Iarina-Maria și Gătej Nicolae.

Elevii de la “Dimitrie Cantemir” care au participat la faza județeană a Olimpiadei de fizică figurează în aproape toate topurile.

Clasa a VI-a

Locul 1 – Tănasă Andra-Elena (“Dimitrie Cantemir” Onești), profesor îndrumător: Basoc Lenuța

Locul 2 – Stuart Alexaner (“Ferdinand I” Bacău)

Locul 3 – Toader Bogdan-Filip (“Dimitrie Cantemir” Onești), profesor îndrumător: Basoc Lenuța

Mențiune – Ioan Ana-Maria (“Dimitrie Cantemir” Onești), profesor îndrumător: Basoc Lenuța

Mențiune – Iuțuc Ștefan (“Dimitrie Cantemir” Onești), profesor îndrumător: Basoc Lenuța

Clasa a VII-a

Locul 1 – Pușcalău Călin-Andrei (“Dimitrie Cantemir” Onești), profesor îndrumător: Basoc Lenuța

Locul 2 – Ciobanu Dragoș (“Dimitrie Cantemir” Onești), profesor îndrumător: Basoc Lenuța

Locul 3 – Zgăvârdici Radu-Ștefan (“Dimitrie Cantemir” Onești), profesor îndrumător: Basoc Lenuța

Clasa a VIII-a

Locul 1 – Drăgan David-Andrei (“Dimitrie Cantemir” Onești), profesor îndrumător: Basoc Lenuța

Locul 2 – Cristea Ioana-Daria (Școala Gimnazială Nr. 10 Bacău)

Locul 3 – Petcu Ionuț-Octavian (Școala Gimnazială “George Enescu” Moinești)

Clasa a IX-a

Locul 1 – Smarandi Ștefan (“Dimitrie Cantemir” Onești), profesor îndrumător: Dobrotă Costin-Ionuț

Locul 2 – Mitrofan Theodor-Cristian (“Dimitrie Cantemir” Onești), profesor îndrumător: Dobrotă Costin-Ionuț

Locul 3 – Gal Alexandru (“Ferdinand I” Bacău)

Clasa a X-a

Locul 1 – Ciaușu Ioan-Călin

Locul 2 – Grosu Teodor-Ionuț

Locul 3 – Pintilie Luca Dimitrie (toți de la Colegiul Național “Gheorghe Vrănceanu” Bacău)

Clasa a XI-a

Locul 1 – Ștefănescu Ștefan (“Dimitrie Cantemir” Onești), profesor îndrumător: Dobrotă Costin-Ionuț

Locul 2 – Pleșoianu Iarina-Maria (“Dimitrie Cantemir” Onești), profesor îndrumător: Dobrotă Costin-Ionuț

Locul 3 – Pintilescu Andrei (“Gheorghe Vrănceanu” Bacău)

 

Clasa a XII-a

Locul 1 – Gătej Nicolae (“Dimitrie Cantemir” Onești), profesor îndrumător: Sandu Neculai

Faza națională a Olimpiadei de fizică se ține anul acesta la Bacău, fiind programată să se desfășoare în perioada 13-17 aprilie. (foto: arhivă)

loading...