NEWS ALERT: ONEȘTENII își pun sănătatea în pericol consumând APĂ din izvoare “miraculoase”

0
2334

Autoritățile oneștene au publicat rezultatele celor mai recente teste efectuate în cadrul programului anual de monitorizare a calității apei din izvoarele și fântânile existente pe domeniul public al municipiului Onești.

Testele au fost efectuate de către Direcția de Sănătate Publică (DSP) Bacău, fiind analizate din punct de vedere fizico-chimic și microbiologic un număr de 7 surse de apă de pe raza Municipiului Onești.

Rezultatele testelor evidențiază faptul că în cazul izvorului de la piața agroalimentară există o nouă modificare a parametrilor microbiologici, care nu mai corespund normelor de sănătate, verdictul DSP Bacău fiind APĂ NEPOTABILĂ (nu este bună de băut).

Din cele 7 surse de apă analizate, doar două corespund normelor, apa fiind bună de băut, este vorba despre izvorul captat de pe strada Calea Adjudului nr. 284B (“La Pește”) și o fântână de pe strada Sf. Apostoli nr. 20A (în Satul Catolic). (foto: imagine ilustrativă)