Deși mai mică cu aproape trei ani față de celelalte concurente, judoka Georgiana Miler (16 ani), având dublă legitimare, CSȘ Onești-SCM Deva, a obținut o performanță remarcabilă la Campionatele Europene de Juniori de la Porec (Croația), unde s-a clasat a 5-a la categoria sa de greutate.

Georgiana Miler a evoluat la categoria +78 kg și a fost însoțită la competiția din Croația de antrenorul Doru Bucătaru.

Georgiana Miler a ocupat locul cinci, după ce a fost învinsă de rusoaica Elis Starţeva în meciul pentru bronz. Românca a învins-o în optimi pe Oxana Diacenco (Rep. Moldova), a pierdut în sferturi în faţa croatei Helena Vukovic, dar a câştigat meciul din recalificări cu slovena Nicki Norcic.

Georgiana Miler este născută pe 23 aprilie 2004 și, în ciuda vârstei fragede, deține deja un palmares invidiat, printre numeroase titluri numărându-se și cel de campioană balcanică U21, obținut anul trecut la Zvornik (Bosnia și Herțegovina).

România a participat cu 14 judoka la Europenele de juniori de la Porec, 9 la masculin şi 5 la feminin.

La competiţie au participat 356 de judoka din 37 de ţări, 204 la masculin şi 152 la feminin.