În urma acţiunii executate în seara zilei de marți, 09 iunie, pe lacul Șerbănești, o patrulă de jandarmerie a surprins în flagrant doi bărbați care pescuiau ilegal, folosindu-se de o plasă de pescuit tip monofilament cu dimensiunile de 70 de metri lungime și o plasă textilă de 80 de metri lungime, ambele cu lățimea de 1,5 metri.
Jandarmii au întocmit pe numele persoanelor actele de sesizare a organelor de urmărire penală sub aspectul încălcării prevederilor art. 64, lit. k (deținere plase monofilament) și art. 64, lit. l (pescuitul cu alte unelte sau scule neautorizate) din O.U.G 23/2008 privind pescuitul şi acvacultura.
De asemenea, asupra persoanelor în cauză au fost găsiți mai mulţi peşti de diferite specii care au fost redați mediului natural. (sursa: IJJ Bacău)