(FOTO) Cine sunt persoanele călcate de MASCAȚI astăzi, în comuna băcăuană Horgești. DESCINDERILE au legătură cu o amenințare cu MOARTEA

0
4

Au fost descinderi de amploare într-o comună din Bacău. 11 locuinţe au fost controlate de către poliţiştii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale după ce proprietarii lor au fost implicaţi într-un scandal şi au ameninţat cu moartea un pădurar. 

Percheziţiile au avut loc ca urmare a unui scandal extrem de violent. S-a întâmplat la jumătatea acestei luni. Pădurarul a surprins mai multe persoane la cules de trufe în mod ilegal în pădure. Pentru că nu i-a lăsat să facă acest lucru fiindcă nu au autorizaţiile necesare în acest sens, după doar câteva ore grupul de bărbaţi înarmaţi cu arme albe dar şi cu un pistol au mers acasă la pădurar pentru a-l ataca.

Au făcut şi ameninţări cu moartea şi l-au atacat pe tatăl pădurarului cu un spray lacrimogen. În cele din urmă aceştia au fost puşi pe fugă după ce tatăl pădurarului a ieșit cu un obiect metalic, iar apoi a închis porţile de la gospodărie. Întregul scandal a fost surprins pe camerele de supraveghere din zonă. Pădurarul a făcut o plângere la poliţie încă de pe atunci.

În urma percheziţiilor au fost emise 11 mandate de aducere, printre acuzaţiile care li se aduc sunt cele de ameninţare, loviri şi alte violenţe dar şi deranjarea ordinii şi liniştii publice.

„Polițiștii au finalizat perchezițiile pe raza comunei Horgești, în urma cărora au fost identificate mijloace materiale de probă, obiecte contondente. 8 persoane au fost conduse la sediul poliției pentru audieri.

Cercetările continuă în vederea stabilirii întregii activități infracționale a tuturor persoanelor implicate”, au declarat reprezentanţii IPJ Bacău. (sursa: observatornews.ro; foto: captură video)