În prima ședință a noului Consiliu Local Onești s-au stabilit comisiile de specialitate ale legislativului local pentru mandatul 2020-2024. Consilierii au stabilit constituirea a 4 comisii de specialitate, trei dintre ele cu câte 5 membri fiecare, iar una cu 7 membri.

În cadrul ședinței s-au votat președinții celor patru comisii. În urma votului, cele patru comisii vor fi conduse de: Alexandru Cristea (PMP) – Comisia Studii și prognoze economic-sociale, buget, finanțe, agricultură și administrarea domeniului public și privat, servicii publice și comerț; Mihai Dumitru (PNL) – Comisia Urbanistică, realizarea lucrărilor publice și protecția mediului înconjurător; Adrian Sergentu (PSD) – Comisia Știință, protecție socială, învățământ, cultură, culte, tineret, sport, agrement, sănătate și conservarea monumentelor; Elena Pașcu Apăvăloaie (PNL) – Comisia Administrație publică, juridică, apărarea ordinii publice, respectarea drepturilor și libertăților cetățenilor și disciplinei.

Componența celor patru comisii este următoarea:

Comisia Studii și prognoze economic-sociale, buget, finanțe, agricultură și administrarea domeniului public și privat, servicii publice și comerț

  • Alexandru Cristea (PMP)
  • Alexandru Agapi (PSD)
  • Ciprian Zarzu (PNL)
  • Gheorghe Cimpoeșu (USR-PLUS)
  • Miluță Maxim (PMP)

Comisia Urbanistică, realizarea lucrărilor publice și protecția mediului înconjurător

  • Mihai Dumitru (PNL)
  • Sergiu Doboș (PSD)
  • Sorin Roșca (PMP)
  • Adrian Jilcu (PMP)
  • Marian Moraru (PSD)
  • Elena Pașcu Apăvăloaie (PNL)
  • Ionuț Orhean (USR-PLUS)

Comisia Știință, protecție socială, învățământ, cultură, culte, tineret, sport, agrement, sănătate și conservarea monumentelor

  • Adrian Sergentu (PSD)
  • Jenica Doileț (PMP)
  • Carmen Popescu (PMP)
  • Dana Sticlaru (PSD)
  • Maria Botezatu (USR-PLUS)

Comisia Administrație publică, juridică, apărarea ordinii publice, respectarea drepturilor și libertăților cetățenilor și disciplinei

  • Elena Pașcu Apăvăloaie (PNL)
  • Ileana Aanei (PMP)
  • Marcel Bujor (PMP)
  • Costel Dobrea (PNL)
  • Nicolae Andronache (PSD) (foto: arhivă)