(P)

Secția de atletism a CSM Onești a obținut o nouă serie de rezultate de excepție, cu ocazia Campionatelor Naționale Indoor (în sală) pentru seniori și tineret, care au avut loc la București, în Sala de atletism “Ion Soter”, din cadrul Complexului Sportiv “Lia Manoliu”.

Astfel, la finalul competiției, CSM Onești a adunat cele mai multe medalii în întrecerile dedicate tineretului, iar la seniori a ocupat un onorant loc 3 în clasamentul pe medalii.

Clasamentele întocmite de Federația Română de Atletism, după cele două zile de competiție, pe 6 și 7 ianuarie:

2. CS Pandurii Tg. Jiu – 3 medalii
3. CSM București, CSU Cluj Napoca, CSM Pitești – 2,5 medalii.

De remarcat că doar CSM Onești și CSM București, acesta din urmă fiind finanțat de Primăria Capitalei, au reușit să urce pe podium la ambele secțiuni.

Cu cele 24,5 medalii cucerite (18 la tineret și 6,5 la seniori – în caz de dublă legitimare s-a acordat fieccărui club 0,5 din medalia obținută de un atlet – CSM Onești a încheiat pe primul loc în clasamentul general comun pe medalii.