(P)

Viitorul Curița, câștigătoarea fazei județene a Cupei României, va întâlni în primul tur al competiției KO, ediția 2018-2019, formația ACSM Ceahlăul Piatra Neamț, meciul fiind programat miercuri, 1 august, la Onești, pe stadionul CSM din localitate.

ACSM Ceahlăul Piatra Neamț este continuatoarea fostei echipe conduse de Gheorghe Ștefan “Pinalti” (desființată după ce societatea pe care își desfășura activitatea a dat faliment), iar anul acesta a reușit promovarea în Liga a 3-a.

Ceahlăul s-a calificat de patru ori în Cupa UEFA Intertoto, unde a obținut câteva rezultate cu adevărat notabile. De departe, cele mai prețioase rezultate ale nemțenilor în cupele europene sunt cele două remize cu Juventus Torino (1-1 acasă și 0-0 în deplasare), în 1999. Tot în Cupa UEFA Intertoto, Ceahlăul a mai obținut o victorie de senzație, scor 3-1, cu echipa spaniolă RCD Mallorca, în anul 2000.

Viitorul Curița va întâlni unul dintre cele trei nume cu adevărat sonore din această fază a competiției, celelalte fiind FC R București (continuatoarea tradiției Rapidului) și Universitatea Craiova 1948 (formația lui Adrian Mititelu).

În total, în acest prim tur al Cupei României, ediția 2018-2019, se dispută 34 de partide. Acestea vor avea loc într-o singură manșă, eliminatorie. În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se vor disputa prelungiri (două reprize a câte 15 minute fiecare), iar dacă egalitatea va persista se va trece la executarea loviturilor de departajare.

Altfel, Viitorul Curița s-a reunit oficial ieri, la primul antrenament efectuat sub comanda lui Costică Ene fiind prezenți 14 jucători, alți 4 fiind învoiți.

Printre jucătorii prezenți la reunire s-a numărat și Vasile Padovei, golgheterul Curiței în turul campionatului precedent, înainte să fie cedat sub formă de împrumut la Șoltuz Fălticeni (oraș în care Padovei a urmat cursurile școlii de jandarmi).

Nu au lipsit de la primul apel căpitanul Rareș Mihalache, “veteranul” Adi Gheorghiu ori Bogdan Corman.

Programul partidelor din această fază a competiţiei:

Viitorul Albeşti (BT) – Sănătatea Darabani (BT)
Viitorul Liteni (SV) – CSM Paşcani (IS)
Viitorul Curiţa (BC) – ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ (NT)
FC Vultureşti (VS) – Unirea Mirceşti (IS)
Voinţa Lanuri (BZ) – CSM Râmnicu Sărat (BZ)
Sportul Ciorăşti (VN) – CSM Focşani (VN)
Universitatea Dunărea de Jos Galaţi (GL) – Sportul Chiscani (BR)
Viitorul Ianca (BR) – Victoria Traian (BR)
Pescăruşul Sarichioi Junior (TL) – Delta Dobrogea Tulcea (TL)
CS Mihail Kogălniceanu (CT) – Agricola Borcea (CL)
Mostiştea Ulmu (CL) – ACSM Olteniţa (CL)
Viitorul Axintele (CL) – Înainte Modelu (CL)
FC R Bucureşti (B) – Viitorul Domneşti (IF)
Argeşul Mihăileşti (GR) – CSO Bragadiru (IF)
ACS Drăgăneşti-Vlaşca (TR) – Sporting Roşiori (TR)
Unirea Bascov (AG) – Atletic Bradu (AG)
Gloria Corneşti (DB) – FC Aninoasa (DB)
U Craiova 1948 SA (DJ) – Internaţional Băleşti (GJ)
Petrolul Ţicleni (GJ) – Viitorul Şimian (MH)
CSM Slatina (OT) – Cozia Călimăneşti (VL)
Croaţia Clocotici (CS) – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic (TM)
Fortuna Becicherecu Mic (TM) – ACS Ghiroda (TM)
Victoria Zăbrani (AR) – Millenium Giarmata (TM)
Dacia Gepiu (BH) – Gloria Lunca Teuz Cermei (AR)
Sportul Petreşti (AB) – CS Hunedoara (HD)
Viitorul Şelimbăr (SB) – FC Avrig (SB)
Sticla Arieşul Turda (CJ) – CS Iernut (MS)
Crasna Moftinu Mic (SM) – Unirea Tăşnad (SM)
Rapid Jibou (SJ) – Minaur Baia Mare (MM)
ACS Unu Fotbal Club Gloria (BN) – Unirea Dej (CJ)
Mureşul Ruşii-Munţi (MS) – Avântul Reghin (MS)
Nemere Ghelinţa (CV) – KSE Târgu Secuiesc (CV)
Unirea Cristuru Secuiesc (HR) – AFC Odorheiu Secuiesc (HR)
Precizia Săcele (BV) – CS Păuleşti (PH)

Comenteaza aici